Bransje 47.820 · Trøndelag
Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i Trøndelag: 112 foretak, median omsetning 4,3 mill kr (2025)
112 aktive foretak · 382 ansatte · regnskapsår 2025
112 aktive foretak inngår i statistikken for Trøndelag med til sammen 382 registrerte ansatte. Av de 43 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 4,3 mill kr og en driftsmargin på 2,0 prosent. 51 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 14 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 112
- Registrerte i alt
- 119
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 382
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 16 (14 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 9
- Median driftsinntekter
- 4,3 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 578 mill kr
- Median driftsmargin
- 2,0 %
- Positivt driftsresultat
- 51 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 6 i 2024 til 9 i 2025 (+50 %). Median driftsinntekter gikk fra 4,0 mill kr i 2024 til 4,3 mill kr i 2025 (+7 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 6 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 3 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 10 | – | 6 | 10,6 mill kr | 1,2 mill kr | -3,0 % |
| 2024 | 6 | – | 35 | 384 mill kr | 4,0 mill kr | 6,0 % |
| 2025 | 9 | – | 43 | 578 mill kr | 4,3 mill kr | 2,0 % |
| 2026 (hittil) | 10 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
86 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 16 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 96 | 85,7 % |
| 5 til 9 | 10 | 8,9 % |
| 10 til 49 | 6 | 5,4 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (57), ENK (48), KBO (3), ANS (2).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Overaae AS med 123 mill kr og 39 ansatte. De ti største står for 455 mill kr, som er 79 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Overaae AS | 123 mill kr | 39 | Trondheim |
| 2 | Namsos Fritid AS | 72,7 mill kr | 11 | Namsos |
| 3 | Brenne Dekk AS | 55,6 mill kr | 18 | Levanger |
| 4 | Norsk Batteriimport AS | 46,3 mill kr | 6 | Malvik |
| 5 | Trønderdekk Leangen AS | 31,0 mill kr | 9 | Trondheim |
| 6 | Dravia AS | 29,9 mill kr | 7 | Stjørdal |
| 7 | Trøndelag Bildeler AS | 29,0 mill kr | 16 | Malvik |
| 8 | Trønderdekk Rosten AS | 28,0 mill kr | 14 | Trondheim |
| 9 | Diagnosebutikken AS | 20,8 mill kr | – | Trondheim |
| 10 | Planethifi AS | 18,3 mill kr | 9 | Trondheim |
| 11 | Truckparts Trading AS | 17,7 mill kr | 6 | Holtålen |
| 12 | Støren Dekkservice AS | 15,4 mill kr | 10 | Midtre Gauldal |
| 13 | Us Autoparts AS | 14,0 mill kr | 9 | Trondheim |
| 14 | Gråmyra Bil og Fritid AS | 8,9 mill kr | 6 | Levanger |
| 15 | Fosen Dekk & Motor AS | 8,7 mill kr | – | Åfjord |
| 16 | Vassli Dekk AS | 8,5 mill kr | 5 | Nærøysund |
| 17 | Dekkteam Sveberg AS | 6,5 mill kr | 5 | Malvik |
| 18 | Etoshop AS | 5,8 mill kr | – | Orkland |
| 19 | Verkstedgrossisten Namsos AS | 5,5 mill kr | – | Namsos |
| 20 | Leif Hastadklev AS | 5,4 mill kr | 5 | Stjørdal |
Se også
- Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i hele Norge
- Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i Akershus (171)
- Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i Vestland (119)
- Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i Rogaland (116)
- Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i Buskerud (109)
- Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i Innlandet (104)
- Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i Østfold (96)
- Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i Agder (82)
- Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i Vestfold (69)
- Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i Oslo (64)
- Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i Telemark (62)
- Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i Møre og Romsdal (53)
- Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i Nordland (41)
- Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i Troms (29)
- Detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner i Finnmark (24)
- Næringslivet i Trøndelag
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 47.820 (detaljhandel med deler og utstyr til motorvogner) og forretningsadresse i Trøndelag. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.