Bransje 63.100
Datainfrastruktur, -behandling, -lagring og tilknyttede tjenester i Norge: 889 foretak, median omsetning 1,5 mill kr (2025)
889 aktive foretak · 2 374 ansatte · regnskapsår 2025
889 aktive foretak inngår i statistikken for Datainfrastruktur, -behandling, -lagring og tilknyttede tjenester med til sammen 2 374 registrerte ansatte. Av de 370 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 1,5 mill kr og en driftsmargin på 2,5 prosent. 46 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 12 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 889
- Registrerte i alt
- 930
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 2 374
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 103 (12 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 14
- Median driftsinntekter
- 1,5 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 45,2 mrd kr
- Median driftsmargin
- 2,5 %
- Positivt driftsresultat
- 46 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 52 i 2024 til 71 i 2025 (+37 %). Median driftsinntekter gikk fra 1,9 mill kr i 2024 til 1,5 mill kr i 2025 (-23 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 68 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 50 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 52 | – | 44 | 24,9 mrd kr | 6,4 mill kr | 10,3 % |
| 2024 | 52 | – | 346 | 45,7 mrd kr | 1,9 mill kr | 2,0 % |
| 2025 | 71 | – | 370 | 45,2 mrd kr | 1,5 mill kr | 2,5 % |
| 2026 (hittil) | 91 | 5 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
88 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 87 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 16 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 786 | 88,4 % |
| 5 til 9 | 34 | 3,8 % |
| 10 til 49 | 53 | 6,0 % |
| 50 til 249 | 14 | 1,6 % |
| 250 eller flere | 2 | 0,2 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (588), ENK (163), NUF (80), DA (26).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Amazon Web Services Emea Sarl, Norwegian Branch NUF med 19,4 mrd kr og 39 ansatte. De ti største står for 34,5 mrd kr, som er 76 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Amazon Web Services Emea Sarl, Norwegian Branch NUF | 19,4 mrd kr | 39 | Oslo |
| 2 | CTS Nordics AS | 4,2 mrd kr | 190 | Oslo |
| 3 | Advania Norge AS | 2,8 mrd kr | 736 | Oslo |
| 4 | Tidal Music AS | 2,0 mrd kr | 33 | Oslo |
| 5 | Green Mountain Innlandet AS | 1,5 mrd kr | 11 | Stavanger |
| 6 | Cegal AS | 1,4 mrd kr | 539 | Sandnes |
| 7 | Green Mountain AS | 991 mill kr | 62 | Stavanger |
| 8 | Norwegian Ai Technology AS | 870 mill kr | – | Oslo |
| 9 | HRTR Norway AS | 679 mill kr | – | Oslo |
| 10 | WS Computing AS | 566 mill kr | 43 | Oslo |
| 11 | Onyx Centersource AS | 537 mill kr | 25 | Tønsberg |
| 12 | XTX Norway AS | 499 mill kr | – | Oslo |
| 13 | Ikomm AS | 493 mill kr | 168 | Lillehammer |
| 14 | Iteam Braathe AS | 469 mill kr | 131 | Moss |
| 15 | Tydal Data Center AS | 452 mill kr | 40 | Tydal |
| 16 | Mercell Holding AS | 439 mill kr | 33 | Oslo |
| 17 | Elhub AS | 345 mill kr | 82 | Oslo |
| 18 | Troll Housing AS | 338 mill kr | 20 | Hustadvika |
| 19 | Emp Secure AS | 335 mill kr | 110 | Vindafjord |
| 20 | Lefdal Mine Datacenter AS | 328 mill kr | 55 | Stad |
Fordeling på fylker
Oslo er størst med 285 foretak, det vil si 31 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
Se også
- Datainfrastruktur, -behandling, -lagring og tilknyttede tjenester i Oslo (271)
- Datainfrastruktur, -behandling, -lagring og tilknyttede tjenester i Akershus (100)
- Datainfrastruktur, -behandling, -lagring og tilknyttede tjenester i Vestland (92)
- Datainfrastruktur, -behandling, -lagring og tilknyttede tjenester i Rogaland (86)
- Datainfrastruktur, -behandling, -lagring og tilknyttede tjenester i Trøndelag (48)
- Datainfrastruktur, -behandling, -lagring og tilknyttede tjenester i Agder (41)
- Datainfrastruktur, -behandling, -lagring og tilknyttede tjenester i Nordland (41)
- Datainfrastruktur, -behandling, -lagring og tilknyttede tjenester i Vestfold (30)
- Datainfrastruktur, -behandling, -lagring og tilknyttede tjenester i Buskerud (28)
- Datainfrastruktur, -behandling, -lagring og tilknyttede tjenester i Møre og Romsdal (24)
- Datainfrastruktur, -behandling, -lagring og tilknyttede tjenester i Østfold (21)
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 63.100 (datainfrastruktur, -behandling, -lagring og tilknyttede tjenester) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.