Bransje 42.120
Bygging av jernbaner og undergrunnsbaner i Norge: 104 foretak, median omsetning 15,8 mill kr (2025)
104 aktive foretak · 2 689 ansatte · regnskapsår 2025
104 aktive foretak inngår i statistikken for Bygging av jernbaner og undergrunnsbaner med til sammen 2 689 registrerte ansatte. Av de 47 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 15,8 mill kr og en driftsmargin på 7,0 prosent. 60 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 24 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 104
- Registrerte i alt
- 111
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 2 689
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 25 (24 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 20
- Median driftsinntekter
- 15,8 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 26,5 mrd kr
- Median driftsmargin
- 7,0 %
- Positivt driftsresultat
- 60 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak falt fra 11 i 2024 til 6 i 2025 (-45 %). Median driftsinntekter gikk fra 9,4 mill kr i 2024 til 15,8 mill kr i 2025 (+67 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 8 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 10 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 5 | – | 8 | 3,5 mrd kr | 33,4 mill kr | 5,7 % |
| 2024 | 11 | – | 45 | 23,4 mrd kr | 9,4 mill kr | 3,9 % |
| 2025 | 6 | – | 47 | 26,5 mrd kr | 15,8 mill kr | 7,0 % |
| 2026 (hittil) | 8 | 2 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
76 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 16 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 9 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 79 | 76,0 % |
| 5 til 9 | 4 | 3,8 % |
| 10 til 49 | 12 | 11,5 % |
| 50 til 249 | 7 | 6,7 % |
| 250 eller flere | 2 | 1,9 % |
Vanligste organisasjonsformer: NUF (48), AS (46), ANS (3), KBO (3).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Bane Nor SF med 19,6 mrd kr og 5 637 ansatte. De ti største står for 25,6 mrd kr, som er 97 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Bane Nor SF | 19,6 mrd kr | 5 637 | Oslo |
| 2 | Baneservice AS | 2,1 mrd kr | 679 | Oslo |
| 3 | Infranord Norge AS | 1,1 mrd kr | 98 | Oslo |
| 4 | Mossia ANS | 885 mill kr | 32 | Bærum |
| 5 | Infrakraft AS | 455 mill kr | 15 | Oslo |
| 6 | Bergensbanen JV ANS | 414 mill kr | – | Bærum |
| 7 | Orion JBT AS | 378 mill kr | 120 | Ål |
| 8 | Railcom AS | 232 mill kr | 97 | Lillestrøm |
| 9 | Banefjell AS | 225 mill kr | 54 | Hægebostad |
| 10 | Totalprosjekt Namsskogan AS | 196 mill kr | 98 | Namsskogan |
| 11 | Site Service Bane AS | 179 mill kr | 70 | Moss |
| 12 | Sa.pi. Nor Salini Impregilo - Pizzarotti ANS | 178 mill kr | – | Oslo |
| 13 | Trasé AS | 98,7 mill kr | 29 | Bærum |
| 14 | Slam Jernbaneteknikk AS | 72,1 mill kr | 38 | Nordre Follo |
| 15 | Azvi Norge AS | 69,4 mill kr | – | Oslo |
| 16 | Entreprenørfirma Haakon Skuggedal AS | 47,3 mill kr | 15 | Larvik |
| 17 | Jernbaneteknikk AS | 46,4 mill kr | 16 | Midt-Telemark |
| 18 | Infrakraft Sverige AB NUF | 28,6 mill kr | – | – |
| 19 | JMS Tracktech AS | 27,5 mill kr | 9 | Nes |
| 20 | Strukton Rail Aktiebolag NUF | 21,9 mill kr | – | – |
Fordeling på fylker
Oslo er størst med 13 foretak, det vil si 12 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
| Fylke | Foretak | Andel | Ansatte |
|---|---|---|---|
| Oslo | 13 | 11,7 % | 826 |
| Akershus | 13 | 11,7 % | 509 |
| Trøndelag | 9 | 8,1 % | 297 |
| Østfold | 7 | 6,3 % | 259 |
| Innlandet | 6 | 5,4 % | 167 |
| Buskerud | 5 | 4,5 % | 176 |
| Vestfold | 4 | 3,6 % | 83 |
| Telemark | 3 | 2,7 % | 90 |
| Vestland | 2 | 1,8 % | 0 |
| Nordland | 2 | 1,8 % | 79 |
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 42.120 (bygging av jernbaner og undergrunnsbaner) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.