Bransje 13.100
Bearbeiding og spinning av tekstilfibre i Norge: 44 foretak, median omsetning 659 k kr (2025)
44 aktive foretak · 269 ansatte · regnskapsår 2025
44 aktive foretak inngår i statistikken for Bearbeiding og spinning av tekstilfibre med til sammen 269 registrerte ansatte. Av de 20 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 659 k kr og en driftsmargin på -1,3 prosent. 40 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 14 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 44
- Registrerte i alt
- 44
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 269
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 6 (14 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 22
- Median driftsinntekter
- 659 k kr
- Sum driftsinntekter
- 580 mill kr
- Median driftsmargin
- -1,3 %
- Positivt driftsresultat
- 40 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak falt fra 4 i 2024 til 1 i 2025 (-75 %). Median driftsinntekter gikk fra 844 k kr i 2024 til 659 k kr i 2025 (-22 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 5 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 3 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 5 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 4 | – | 16 | 542 mill kr | 844 k kr | -2,0 % |
| 2025 | 1 | – | 20 | 580 mill kr | 659 k kr | -1,3 % |
| 2026 (hittil) | 2 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
86 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 4 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 2 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 38 | 86,4 % |
| 5 til 9 | 1 | 2,3 % |
| 10 til 49 | 3 | 6,8 % |
| 50 til 249 | 2 | 4,5 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (24), ENK (18), DA (2).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Sandnes Garn AS med 413 mill kr og 129 ansatte. De ti største står for 577 mill kr, som er 100 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Sandnes Garn AS | 413 mill kr | 129 | Sandnes |
| 2 | Rauma Ullvarefabrikk AS | 112 mill kr | 74 | Rauma |
| 3 | Hillesvåg Ullvarefabrikk AS | 36,1 mill kr | 29 | Alver |
| 4 | Lofoten Wool & Art AS | 5,2 mill kr | 14 | Vestvågøy |
| 5 | Selbu Spinneri AS | 3,7 mill kr | – | Trondheim |
| 6 | Oslo Mikrospinneri AS | 2,2 mill kr | 13 | Oslo |
| 7 | Telespinn AS | 1,9 mill kr | 8 | Seljord |
| 8 | Ullveig AS | 1,3 mill kr | – | Sandefjord |
| 9 | Vågå Ull AS | 1,2 mill kr | – | Vågå |
| 10 | Nea Ullspinneri AS | 746 k kr | – | Tydal |
| 11 | Kraftull AS | 572 k kr | – | Gausdal |
| 12 | Ryspinn AS | 448 k kr | – | Hjelmeland |
| 13 | Løvli Naturull AS | 382 k kr | – | Kåfjord |
| 14 | Norspinn AS | 335 k kr | – | Sirdal |
| 15 | Listagarn AS | 207 k kr | – | Farsund |
| 16 | Myrudl AS | 113 k kr | – | Vik |
| 17 | Naturgull AS | 99,0 k kr | – | Vågå |
| 18 | Ullfabrikken Virvel AS | 96,2 k kr | – | Vestvågøy |
| 19 | Ullteina AS | 68,0 k kr | – | Vardø |
| 20 | AS Sjølingstad Uldvarefabrik | 41,8 k kr | – | Lindesnes |
Fordeling på fylker
Vestland er størst med 6 foretak, det vil si 14 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
| Fylke | Foretak | Andel | Ansatte |
|---|---|---|---|
| Vestland | 6 | 13,6 % | 29 |
| Agder | 5 | 11,4 % | 0 |
| Nordland | 5 | 11,4 % | 13 |
| Rogaland | 4 | 9,1 % | 129 |
| Oslo | 4 | 9,1 % | 18 |
| Finnmark | 4 | 9,1 % | 0 |
| Akershus | 4 | 9,1 % | 0 |
| Innlandet | 3 | 6,8 % | 0 |
| Møre og Romsdal | 2 | 4,5 % | 71 |
| Telemark | 2 | 4,5 % | 9 |
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 13.100 (bearbeiding og spinning av tekstilfibre) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.