Bransje 01.479
Annet fjørfehold i Norge: 479 foretak, median omsetning 10,6 mill kr (2025)
479 aktive foretak · 260 ansatte · regnskapsår 2025
479 aktive foretak inngår i statistikken for Annet fjørfehold med til sammen 260 registrerte ansatte. Av de 48 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 10,6 mill kr og en driftsmargin på 7,3 prosent. 77 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 6 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 479
- Registrerte i alt
- 487
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 260
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 28 (6 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 7
- Median driftsinntekter
- 10,6 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 657 mill kr
- Median driftsmargin
- 7,3 %
- Positivt driftsresultat
- 77 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak falt fra 26 i 2024 til 25 i 2025 (-4 %). Median driftsinntekter gikk fra 8,9 mill kr i 2024 til 10,6 mill kr i 2025 (+19 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 15 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 19 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 17 | – | 7 | 92,4 mill kr | 3,6 mill kr | 8,8 % |
| 2024 | 26 | – | 39 | 589 mill kr | 8,9 mill kr | 6,1 % |
| 2025 | 25 | – | 48 | 657 mill kr | 10,6 mill kr | 7,3 % |
| 2026 (hittil) | 11 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
94 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 27 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 1 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 451 | 94,2 % |
| 5 til 9 | 20 | 4,2 % |
| 10 til 49 | 7 | 1,5 % |
| 50 til 249 | 1 | 0,2 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: ENK (396), AS (58), DA (23), NUF (1).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Steinsland & Co AS med 89,5 mill kr og 24 ansatte. De ti største står for 392 mill kr, som er 60 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Steinsland & Co AS | 89,5 mill kr | 24 | Time |
| 2 | Holte Gård Drangedal AS | 67,6 mill kr | 57 | Drangedal |
| 3 | Kullerud Gård AS | 60,7 mill kr | 12 | Løten |
| 4 | Undheim Hønseri AS | 33,3 mill kr | 12 | Time |
| 5 | Baastad Kalkun Rugeri AS | 31,0 mill kr | – | Indre Østfold |
| 6 | Trøndelag Kyllingoppdrett AS | 30,6 mill kr | – | Levanger |
| 7 | Oraug Kylling-Oppdrett AS | 28,5 mill kr | 11 | Indre Østfold |
| 8 | Cari Drift AS | 20,3 mill kr | – | Midtre Gauldal |
| 9 | Flatåsen Drift AS | 15,9 mill kr | – | Midtre Gauldal |
| 10 | Kings Broiler AS | 14,7 mill kr | 5 | Indre Østfold |
| 11 | Anne Cathrine Blakstad | 13,6 mill kr | – | Ringsaker |
| 12 | Tørresvik Eggpakkeri AS | 13,5 mill kr | 14 | Fauske |
| 13 | Reke AS | 12,8 mill kr | – | Sola |
| 14 | Fagerli Gård AS | 12,7 mill kr | – | Randaberg |
| 15 | Baastad Kalkun AS | 11,9 mill kr | 10 | Indre Østfold |
| 16 | Kloster Kylling AS | 11,9 mill kr | – | Stavanger |
| 17 | Austbø Kylling AS | 11,7 mill kr | – | Stavanger |
| 18 | Håvarstein Kylling AS | 11,7 mill kr | – | Stavanger |
| 19 | Voll Kylling AS | 11,7 mill kr | – | Stavanger |
| 20 | Beitstad Hønseri AS | 11,5 mill kr | – | Steinkjer |
Fordeling på fylker
Trøndelag er størst med 119 foretak, det vil si 24 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
Se også
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 01.479 (annet fjørfehold) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.