Bransje 43.990 · Telemark
Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Telemark: 133 foretak, median omsetning 1,4 mill kr (2025)
133 aktive foretak · 440 ansatte · regnskapsår 2025
133 aktive foretak inngår i statistikken for Telemark med til sammen 440 registrerte ansatte. Av de 40 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 1,4 mill kr og en driftsmargin på 5,3 prosent. 55 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 11 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 133
- Registrerte i alt
- 141
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 440
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 14 (11 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 21
- Median driftsinntekter
- 1,4 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 526 mill kr
- Median driftsmargin
- 5,3 %
- Positivt driftsresultat
- 55 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 2 i 2024 til 8 i 2025 (+300 %). Median driftsinntekter gikk fra 2,0 mill kr i 2024 til 1,4 mill kr i 2025 (-29 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 5 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 8 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 5 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 2 | – | 38 | 940 mill kr | 2,0 mill kr | 10,2 % |
| 2025 | 8 | – | 40 | 526 mill kr | 1,4 mill kr | 5,3 % |
| 2026 (hittil) | 9 | 2 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
89 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 11 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 3 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 119 | 89,5 % |
| 5 til 9 | 1 | 0,8 % |
| 10 til 49 | 10 | 7,5 % |
| 50 til 249 | 3 | 2,3 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: ENK (75), AS (52), DA (2), NUF (2).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Beerenberg Industri AS med 148 mill kr og 68 ansatte. De ti største står for 477 mill kr, som er 91 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Beerenberg Industri AS | 148 mill kr | 68 | Porsgrunn |
| 2 | Trescon AS | 66,1 mill kr | 24 | Skien |
| 3 | SK Armering AS | 57,1 mill kr | 83 | Skien |
| 4 | Telemark Entreprenørservice AS | 52,7 mill kr | 26 | Porsgrunn |
| 5 | Murmester Gulliksen AS | 33,6 mill kr | 12 | Porsgrunn |
| 6 | Anlegg og Tunnel Support AS | 32,4 mill kr | 17 | Vinje |
| 7 | Ypsilon Contractors AS | 29,4 mill kr | 22 | Skien |
| 8 | Skanits AS | 27,6 mill kr | 26 | Drangedal |
| 9 | Grenland Betongsaging AS | 18,0 mill kr | 11 | Skien |
| 10 | Betongentreprenør Arne-Olav Tveit AS | 12,5 mill kr | 7 | Drangedal |
| 11 | Bjørn Furuheim AS | 10,0 mill kr | – | Skien |
| 12 | Ce Pontoppidan AS | 9,1 mill kr | – | Kragerø |
| 13 | Grønli og Sønner AS | 5,5 mill kr | – | Skien |
| 14 | Rauland Betong og Driftsservice AS | 3,7 mill kr | – | Vinje |
| 15 | TM Betong AS | 2,6 mill kr | – | Drangedal |
| 16 | Dykk og Betong AS | 2,6 mill kr | – | Kragerø |
| 17 | Grenland Bygg og Armering AS | 1,7 mill kr | – | Skien |
| 18 | Skien Byggservice AS | 1,6 mill kr | – | Skien |
| 19 | 24 Betong AS | 1,6 mill kr | – | Porsgrunn |
| 20 | Porsgrunn Armering AS | 1,5 mill kr | – | Porsgrunn |
Se også
- Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i hele Norge
- Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Vestland (427)
- Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Akershus (298)
- Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Rogaland (244)
- Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Oslo (231)
- Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Agder (212)
- Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Innlandet (200)
- Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Østfold (196)
- Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Trøndelag (194)
- Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Buskerud (162)
- Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Vestfold (126)
- Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Møre og Romsdal (105)
- Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Nordland (88)
- Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Troms (53)
- Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Finnmark (30)
- Næringslivet i Telemark
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 43.990 (annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted) og forretningsadresse i Telemark. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.