Bransje 94.910
Aktiviteter i religiøse organisasjoner i Norge: 5 184 foretak, median omsetning 3,1 mill kr (2025)
5 184 aktive foretak · 12 860 ansatte · regnskapsår 2025
5 184 aktive foretak inngår i statistikken for Aktiviteter i religiøse organisasjoner med til sammen 12 860 registrerte ansatte. Av de 261 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 3,1 mill kr og en driftsmargin på 6,1 prosent. 61 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 12 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 5 184
- Registrerte i alt
- 5 230
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 12 860
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 604 (12 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 13
- Median driftsinntekter
- 3,1 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 6,3 mrd kr
- Median driftsmargin
- 6,1 %
- Positivt driftsresultat
- 61 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 133 i 2024 til 147 i 2025 (+11 %). Median driftsinntekter gikk fra 3,1 mill kr i 2024 til 3,1 mill kr i 2025 (+0 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 135 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 126 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 129 | – | 45 | 450 mill kr | 1,2 mill kr | 10,4 % |
| 2024 | 133 | – | 254 | 5,8 mrd kr | 3,1 mill kr | 4,6 % |
| 2025 | 147 | – | 261 | 6,3 mrd kr | 3,1 mill kr | 6,1 % |
| 2026 (hittil) | 97 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
88 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 549 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 55 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 4 580 | 88,3 % |
| 5 til 9 | 216 | 4,2 % |
| 10 til 49 | 333 | 6,4 % |
| 50 til 249 | 48 | 0,9 % |
| 250 eller flere | 7 | 0,1 % |
Vanligste organisasjonsformer: FLI (4 367), KIRK (547), STI (154), ANNA (52).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Den Norske Kirke med 2,7 mrd kr og 1 871 ansatte. De ti største står for 4,4 mrd kr, som er 71 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Den Norske Kirke | 2,7 mrd kr | 1 871 | Oslo |
| 2 | Norsk Luthersk Misjonssamband | 485 mill kr | 599 | Oslo |
| 3 | Oslo Katolske Bispedømme | 290 mill kr | 163 | Oslo |
| 4 | Det Norske Misjonsselskap | 255 mill kr | 105 | Stavanger |
| 5 | Diakonhjemmet Stiftelse | 218 mill kr | 44 | Oslo |
| 6 | Sjømannskirken - Norsk Kirke i Utlandet | 190 mill kr | 142 | Bergen |
| 7 | Stiftelsen Ungdom i Oppdrag | 96,4 mill kr | 5 | Stange |
| 8 | Syvendedags Adventistkirken - den Norske Union | 89,4 mill kr | 137 | Hole |
| 9 | Normisjon | 82,2 mill kr | 45 | Oslo |
| 10 | Den Evangelisk Lutherske Frikirke | 68,3 mill kr | 42 | Oslo |
| 11 | Misjon Uten Grenser | 62,5 mill kr | 16 | Porsgrunn |
| 12 | Stiftelsen Åpne Dører | 58,0 mill kr | 15 | Bergen |
| 13 | Menigheten i Filadelfia | 52,7 mill kr | 30 | Oslo |
| 14 | Normisjon Region Rogaland | 46,8 mill kr | 82 | Stavanger |
| 15 | Kristen Idrettskontakt | 45,6 mill kr | 34 | Oslo |
| 16 | Stiftelsen Ingen Utelatt | 44,4 mill kr | 21 | Kvinesdal |
| 17 | Misjonskirken Norge | 44,0 mill kr | 35 | Oslo |
| 18 | Oks | 42,7 mill kr | 37 | Lillestrøm |
| 19 | Den Norske Israelsmisjon | 37,0 mill kr | 14 | Ås |
| 20 | Norges Kristelige Student- og Skoleungdomslag | 34,6 mill kr | 53 | Oslo |
Fordeling på fylker
Vestland er størst med 594 foretak, det vil si 11 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
Se også
- Aktiviteter i religiøse organisasjoner i Vestland (589)
- Aktiviteter i religiøse organisasjoner i Rogaland (547)
- Aktiviteter i religiøse organisasjoner i Agder (530)
- Aktiviteter i religiøse organisasjoner i Oslo (530)
- Aktiviteter i religiøse organisasjoner i Akershus (376)
- Aktiviteter i religiøse organisasjoner i Møre og Romsdal (334)
- Aktiviteter i religiøse organisasjoner i Trøndelag (305)
- Aktiviteter i religiøse organisasjoner i Østfold (295)
- Aktiviteter i religiøse organisasjoner i Innlandet (278)
- Aktiviteter i religiøse organisasjoner i Telemark (257)
- Aktiviteter i religiøse organisasjoner i Buskerud (218)
- Aktiviteter i religiøse organisasjoner i Nordland (206)
- Aktiviteter i religiøse organisasjoner i Vestfold (199)
- Aktiviteter i religiøse organisasjoner i Troms (133)
- Aktiviteter i religiøse organisasjoner i Finnmark (92)
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 94.910 (aktiviteter i religiøse organisasjoner) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.