Bransje 94.991 · Rogaland
Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Rogaland: 182 foretak, median omsetning 264 k kr (2025)
182 aktive foretak · 46 ansatte · regnskapsår 2025
182 aktive foretak inngår i statistikken for Rogaland med til sammen 46 registrerte ansatte. Av de 77 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 264 k kr og en driftsmargin på 10,2 prosent. 48 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 2 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 182
- Registrerte i alt
- 183
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 46
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 4 (2 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 8
- Median driftsinntekter
- 264 k kr
- Sum driftsinntekter
- 98,7 mill kr
- Median driftsmargin
- 10,2 %
- Positivt driftsresultat
- 48 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 1 i 2024 til 3 i 2025 (+200 %). Median driftsinntekter gikk fra 299 k kr i 2024 til 264 k kr i 2025 (-12 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 8 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 0 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 6 | – | 12 | 102 mill kr | 449 k kr | 26,3 % |
| 2024 | 1 | – | 74 | 181 mill kr | 299 k kr | 8,1 % |
| 2025 | 3 | – | 77 | 98,7 mill kr | 264 k kr | 10,2 % |
| 2026 (hittil) | 4 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
98 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 4 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 178 | 97,8 % |
| 5 til 9 | 2 | 1,1 % |
| 10 til 49 | 2 | 1,1 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: STI (172), FLI (8), AS (1), NUF (1).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Safer Sti med 20,8 mill kr og 24 ansatte. De ti største står for 70,8 mill kr, som er 72 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Safer Sti | 20,8 mill kr | 24 | Stavanger |
| 2 | Stiftelsen Ydalir | 18,0 mill kr | – | Stavanger |
| 3 | Ellen & Axel Lunds Stiftelse | 7,2 mill kr | – | Stavanger |
| 4 | Stiftelsen Gründeracademy | 6,0 mill kr | – | Stavanger |
| 5 | Efa Stiftelsen Karmøy | 4,1 mill kr | 6 | Karmøy |
| 6 | Stiftelsen Pasjon | 3,6 mill kr | – | Stavanger |
| 7 | Stiftelsen Biocosmos | 3,0 mill kr | – | Time |
| 8 | Stiftelsen Hesed | 2,9 mill kr | – | Stavanger |
| 9 | Jesus2europe Sti | 2,6 mill kr | – | Strand |
| 10 | Stiftelsen My Sisters Women's Welfare Association International | 2,6 mill kr | – | Stavanger |
| 11 | Stiftelsen Peder Smedvigs Stipendiefond | 2,2 mill kr | – | Stavanger |
| 12 | Sykehuset i Våre Hender Sti | 2,1 mill kr | – | Stavanger |
| 13 | Nagel-Fondet Sti | 1,7 mill kr | – | Vindafjord |
| 14 | Stiftelsen G9alt Talentutvikling | 1,6 mill kr | – | Stavanger |
| 15 | Stiftelsen Kortanes | 1,5 mill kr | 6 | Haugesund |
| 16 | Stiftelsen Folkets Gave | 1,4 mill kr | – | Haugesund |
| 17 | Stavanger Vanførelags Legat Sti | 1,4 mill kr | – | Stavanger |
| 18 | Fylkesmann John Norem og Hustru Thora Margrethes Legat Sti | 1,4 mill kr | – | Stavanger |
| 19 | Stiftelsen Sennepsfrøskolen | 1,1 mill kr | – | Stavanger |
| 20 | Stiftelsen Julebygdspelet | 1,0 mill kr | – | Sandnes |
Se også
- Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i hele Norge
- Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Oslo (806)
- Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Vestland (439)
- Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Trøndelag (213)
- Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Innlandet (196)
- Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Akershus (186)
- Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Agder (141)
- Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Buskerud (99)
- Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Østfold (98)
- Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Vestfold (97)
- Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Telemark (96)
- Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Troms (69)
- Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Nordland (66)
- Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Møre og Romsdal (64)
- Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Finnmark (22)
- Næringslivet i Rogaland
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 94.991 (aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål) og forretningsadresse i Rogaland. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.