Bransje 46.170
Agenturhandel med nærings- og nytelsesmidler i Norge: 147 foretak, median omsetning 1,1 mill kr (2025)
147 aktive foretak · 297 ansatte · regnskapsår 2025
147 aktive foretak inngår i statistikken for Agenturhandel med nærings- og nytelsesmidler med til sammen 297 registrerte ansatte. Av de 64 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 1,1 mill kr og en driftsmargin på 7,6 prosent. 59 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 5 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 147
- Registrerte i alt
- 152
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 297
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 7 (5 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 21
- Median driftsinntekter
- 1,1 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 1,1 mrd kr
- Median driftsmargin
- 7,6 %
- Positivt driftsresultat
- 59 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak falt fra 8 i 2024 til 3 i 2025 (-62 %). Median driftsinntekter gikk fra 1,2 mill kr i 2024 til 1,1 mill kr i 2025 (-5 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 9 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 4 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 4 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 8 | – | 56 | 906 mill kr | 1,2 mill kr | 3,7 % |
| 2025 | 3 | – | 64 | 1,1 mrd kr | 1,1 mill kr | 7,6 % |
| 2026 (hittil) | 4 | 1 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
95 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 6 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 1 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 140 | 95,2 % |
| 5 til 9 | 1 | 0,7 % |
| 10 til 49 | 5 | 3,4 % |
| 50 til 249 | 1 | 0,7 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (80), ENK (56), DA (4), NUF (3).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Vectura AS med 439 mill kr og 192 ansatte. De ti største står for 1,0 mrd kr, som er 91 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Vectura AS | 439 mill kr | 192 | Nittedal |
| 2 | Servicegrossistene AS | 214 mill kr | 35 | Oslo |
| 3 | CHR. Holtermann AS | 92,7 mill kr | 14 | Oslo |
| 4 | Inter Ocean Norway AS | 68,2 mill kr | – | Ørsta |
| 5 | Nores SA | 63,5 mill kr | 21 | Oslo |
| 6 | Moestue Group AS | 46,4 mill kr | 23 | Oslo |
| 7 | Nor Drikk AS | 30,5 mill kr | – | Stad |
| 8 | Scandinavian Tobacco Group Norway AS | 25,9 mill kr | – | Oslo |
| 9 | Espe Agenturer AS | 17,0 mill kr | 13 | Bodø |
| 10 | Creeact AS | 13,7 mill kr | – | Stad |
| 11 | Nelson AS | 13,3 mill kr | – | Oslo |
| 12 | Suempol Norge AS | 11,8 mill kr | – | Trondheim |
| 13 | Lefdal Invest AS | 10,3 mill kr | 7 | Stad |
| 14 | Lerøy Sjømatgruppen AS | 10,3 mill kr | – | Oslo |
| 15 | PLB Food And Dairy Consultants AS | 5,7 mill kr | – | Oslo |
| 16 | Green Iceberg AS | 3,8 mill kr | – | Oslo |
| 17 | Rune Lie AS | 3,7 mill kr | – | Alver |
| 18 | Trygve Hollup AS | 3,7 mill kr | – | Trondheim |
| 19 | Network Agencies AS | 3,1 mill kr | – | Sandnes |
| 20 | Seiffert Marketing AS | 2,7 mill kr | – | Nordre Follo |
Fordeling på fylker
Oslo er størst med 35 foretak, det vil si 23 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
Se også
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 46.170 (agenturhandel med nærings- og nytelsesmidler) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.